Міф 7 “Діти в Монтессорі не граються”

 

В монтессорі-садочках діти не граються

Що ми називаємо грою?

Розваги на майданчику?

Пісочницю?

Ляльки, машинки?

Чи відрізняються ігри групові від індивідуальних?

Чи є в іграх правила?

Це організоване чи спонтанне дозвілля?

Гра – це обов’язкова складова дитинства. Пірамідки, пазли, ляльки, машинки та купа всього іншого, щоб розважити дитину.

Але розвага – чи це єдина мета гри?

Для монтессорі-методу важливо не лише викликати інтерес до якоїсь діяльності, не лише дарувати дитині гарні емоції, а й чогось навчити, допомогти мозку розвиватися. Саме тому в усьому, що лежить на поличках, закладена навчальна мета.

Наприклад, дитяча кухня. 

У чому смисл іграшкової плити та посуду для ляльок? Діти можуть грати в рольові ігри і уявляти, що готують їжу та годують іграшок. Це все.

Монтессорі-кухня інша. Там скляний чи глиняний посуд. Є безпечні, але справжні ножі та виделки. Діти можуть готувати їжу, пригощати одне одного. Під час цього у них розвивається концентрація, рука готується до письма, а мозок  – до школи та дорослого життя. І так вони живуть справжнім, реальним, а не вигаданим життям.

“Рольові” ігри у них щодня під час спілкування одне з одним, під час сварок, конфліктів, співпраці, допомоги одне одному. Їм для засвоєння різних моделей поведінки не потрібні ляльки. Є справжні діти та вчителі.

Саме тому в монтессорі-садочках є “матеріали”, а не іграшки. Адже будь-яка діяльність повинна мати смисл та ціль. І діти в нас саме “працюють”, бо весь час вчаться чогось нового.

Для того, щоб розвинути дрібну моторику, діти в монтессорі-садочках ріжуть яблука, викладають їжу на тарілочки, накривають стіл, миють посуд, підмітають за собою, прибирають речі на місце, працюють з дрібними предметами, пересипають, переливають, а вже потім пишуть у зошитах, коли їхня рука і мозок до цього готові.

А для цього в нас є десятки матеріалів, у яких продумана кожна деталь. Педагоги тестують кожний елемент простору, продумують його місце, комплектацію, щоб це було зручно та корисно для дітей. Весь час щось міняють, заміняють, вдосконалюють. 

У нашому просторі є не лише монтессорі-матеріали, а й “іграшки” з мас-маркету. Але вони суворо відібрані так, щоб приносити не лише задоволення та яскраві емоції, а й користь.

Якщо для когось гра – це просто розвага, то в монтессорі таких ігор немає. 

А якщо грою вважати цікаву для дитини та корисну діяльність – то саме цим ми займаємося щодня.